Badminton je brz i energičan sport koji zahtjeva višestruka fizička svojstva koja su usklađena sa karakteristikama samog sporta. U svom pristupu koristimo metodiku koja spaja model fizičkog kapaciteta pojedinca sa specifičnim treningom badmintona kako bi mu/ joj se omogućila optimalna sportska izvedba. Dok se model fizičkog kapaciteta koristi u mnogim svjetskim sportskim organizacijama, trening badmintona inspiriran je BWF okvirnom obukom koja je prožeta savjetima vrhunskih igrača i trenera badmintona. Bazirajući se na principu četiri temeljnih načela, nastojimo kod pojedinca uskladiti njegov fizički kapacitet i vještine igranja badmintona.
Temeljna načela
Zavisno o dobi i interesima pojedinca razvijamo programe obuke, odabiremo i određujemo kriterije prema sljedećim principima.
- Zabava
- Želja za poboljšanjem
- Odgovarajući trening
- “Ne šteti sebi˝
Primjerice za djecu glavni kriterij bavljenja sportom je zabava, dok je kod odraslih početnika ili amatera najbitnije ne ozlijediti se. Istraživanja provedena u SAD-u pokazala su da se 40% djece prestaje baviti sportom zbog toga što im prestaje biti zabavno, dok se njih oko 30% prestane baviti sportom zbog povreda.
Iznad navedeni principi omogućuju poseban trening razvijen za grupe ili timove koji treniraju skupa. Na ovaj način svi uživaju u badmintonu na svoj način bez straha od povreda.
Fizički kapacitet
Sportska izvedba bazirana je na različitim fizičkim svojstvima, općepoznatim kao fizički kapacitet. Postoji 5 glavnih komponenti fizičkog kapaciteta koji pomažu sportašima izvedbu na optimalnoj razini. Nadalje ove komponente su limitirane “principima raspodjele˝. Svaki sport ima različit pristup ovim komponentama. Npr. trčanje maratona zahtjeva izdržljivost dok sprint zahtjeva brzinu i snagu, stoga trening mora biti osmišljen kako bi se postigla ravnoteža između navedenih komponenti.
- Izdržljivost
- Snaga
- Brzina
- Koordinacija
- Fleksibilnost
Vještina u badmintonu
Fizički kapacitet definira sportaša no nije i najbitnija stavka koja omogućava pojedincu napredovanje u sportu. Sva svojstva ( izdržljivost, snaga, brzina, koordinacija, fleksibilnost) moraju biti podešena kako bi zadovoljila specifičnu potrebu svakog sporta. Npr. sprinter ili trkač može trčati brzo ali samo ta vještina nije dovoljna za odigrati nogometnu utakmicu.
Badminton je vrlo brz sport sa energičnim pokretima, promjenama smjerova, naglim pokretima, skokovima, istezanjima i dr. Sve to postavlja različite zahtjeve na naše tijelo. Neki od zahtjeva su:
- Karakterističan rad nogu
- Agilnost
- Držanje i rukovanje reketom
- Pokreti reketom i rastezljivost ruke
Vođen osnovnim načelima , koristeći model fizičkog kapaciteta sportaš je prilagođen zahtjevima badmintona. Trening badmintona usvojen je od BWF okvirne obuke za pojedinca ili grupu. Cjelokupni cilj je osigurati razvoj tijela igrača paralelno sa svakom zahtjevnijom razinom istovremeno osiguravajući pravilno koordinirane pokrete kako igra bila sigurna, progresivna i zabavna.